Committees 2017-10-04T02:10:12+00:00

Slide [2]

[one_third]


 

[dropcaps] 1 [/dropcaps]

Finance Committees

 


 Card Party

Goldie Wood, Chair                                     Joyce Holley & Laura Phillips Byrd, Vice Chairs

DST Murphy Memorial Scholarship Golf Classic

Renee West, Co-Chair                                      Tamera England-Wilson,  Co- Chair

Spring Fling

Cheryl Bailey Solomon, Chair                          Deidre Taylor, Vice Chair

 

[/one_third]

[one_third]


Public Service

 


Arts & Letters

Denise Gordon, Chair                                                  Esther Oliver, Vice Chair

Delta Gems/Delta Academy

Tunesha Phipps, Chair                                       Cheryl Williams & Robilyn Heath, Vice Chairs

Economic Development

Kim Scarborough, Chair                                             Jeri Pope, Vice Chair

Educational Development

Sharon Grant, Chair                                                   Joan White, Vice Chair

EMBODI

Phyllis Dawes, Chair                                                   Valarie Smith, Vice Chair

International Awareness & Involvement

Meisha Sutton,  Chair                                                 Debora Johnson Ross, Vice Chair

Physcial & Mental Health

Victoria Lyons, Chair

Political Awareness & Involvement

Minnye King, Chair                                    Betty Clark & Tamera England-Wilson, Vice Chairs

Community Engagement

Ebony Plowden, Co-Chair                                               Tracey Johnson, Co-Chair

Girl Scouts

Dorothy Hull, Chair                                                           Kenyatta Adams, Co-Chair

Sponsorship/Scholarship

Juanita Bellamy, Chair

[/one_third]

[one_third last=last]


Membership Services

Reclamation, Retention & Transition

Rosalind Johnson, Chair                                                 Reada Nelson, Vice Chair

Hospitality

Elaine McCloud, Chair

Protocol & Traditions

Arnette Dorsey, Chair                                                     Tracie Sharp, Vice Chair

Rituals & Ceremonies

Eleanor Matthews, Chair

Delta Dear Connection

Darlene Jeffreys, Chair                                                  Linda Brooks, Vice Chair

 


Rules of Order/Policies & Procedures

Cheryl Bailey-Solomon

Communications & Technology  Team

Kenya Adams, Chair                                                       Tjuana Malone, Vice Chair

Website/Social Media

Shauna Henson,  Website  Chair

Cori Ramos & Robilyn Heath, Social Media Co-Chairs

Awards

Lora Mayo, Chair

Alumanae Collegiate Exchange

Ar’Lena Smith, Chair                                                       Geri McIntyre, Vice Chair

History & Heritage

Donna Cypress, Chair                                                     Beatrice Kinuya, Vice Chair

Emergency Response Team

Dara Graham, Chair

Delta Emertius

Juanita Addison, Chair                                                   Blanche Beckham, Vice Chair

Pan Hellanic

Sharonda Henderson, Chair                                    Lynda Brown & Yolanda Carr, Vice Chairs

Chapter Welcome Committee

Robin Mack, Chair

Chapter Photographer

Cookie Colbert

STEP Team

Geri McIntyre, Chair

[/one_third]